کاردرمانی کودکان بیش فعال

گفتاردرمانی در کودکان نارس
گفتاردرمانی در کودکان نارس
بهمن ۱۴, ۱۳۹۸
کاردرمانی در کودکان نارس
کاردرمانی در کودکان نارس
اسفند ۵, ۱۳۹۸
کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی کودکان بیش فعال یکی از راهکارهای موثر در بهبود وضعیت این کودکان و کاهش مشکلات ناشی از این اختلال شایع است که در کلینیک کاردرمانی حسن پور ارائه می شود.

کودکان بیش فعال یا ADHD ، بیش از اندازه فعال اند و در تمرکز کردن دچار مشکل هستند، آنها نمی توانند آرام بنشینند و یا دقت کنند و به جزییات توجه کامل داشته باشند.

کودک مبتلا به اختلال کم توجهی _ بیش فعالی در حفظ تمرکز برای انجام کارهای روزمره مشکل دارد و نمی تواند به جزییات توجه کافی داشته باشد.

اغلب کودکان بیش فعال فراموشکار هستند و بطور مکرر وسایل خود را گم می کنند، حتی بنظر می رسد در زمان صحبت کردن با اطرافیان نیز توجهی به صحبت های طرف مقابل خود ندارد.

علت بروز بیش فعالی بطور دقیق مشخص نیست، بیش فعالی یک اختلال تکامل سیستم عصبی است که استعداد ژنتیکی نیز در بروز آن می تواند موثر باشد ، یعنی اگر در گذشته فردی در خانواده دچار این اختلال باشد امکان بروز آن در افراد خانواده بیش تر است.

کاردرمانی کودکان بیش فعال با ارائه بازی‌ های هدفمند و سیستم ‌های مبتنی بر پاداش و محرومیت ارائه می شود.

این کودکان معمولا توانایی انجام دستورات و اموری که به آن ها مرتبط هستند را نداشته و اغلب کارهای آن ها ناتمام می ماند.

کودکان بیش فعال همچنین توانایی یکجا نشستن و توجه کردن را ندارند به همین جهت کمتر در فعالیت های ورزشی و یا علمی شرکت می کنند و حتی در صورت شرکت به دلیل اختلال تمرکز کم کم از جمع کنار زده می شوند.

این کودکان همچنین در تصمیم گیری و مهارت های حل مسئله و برنامه ریزی، اصلاح اشتباهات و استفاده از بازخوردها و تجربه کردن از اتفاقات پیش آمده دچار مشکل هستند ، به همین جهت است که این کودکان در معرض مشکلات زیادی از جمله شکست در تحصیل و یا کار در بزرگسالی قرار دارند.

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی ذهنی موثرترین و بهترین روش درمان و توانبخشی این کودکان است که به کاهش مشکلات این کودکان در بزرگسالی کمک زیادی می کند.

کاردرمانگر برای کمک به کودک بیش فعال ابتدا اقدام به ارزیابی دقیق کودک و عملکرد وی در محیط خانه ، مدرسه و در بین همسالان کرده تا توانایی ها و ضعف های کودک مشخص شود، سپس با استفاده از نتایج بدست آمده از موثرترین تکنیک ها برای کمک به کودک بیش فعال بهره می برد.

برای کنترل رفتار های نامطلوب و تقویت رفتار های مطلوب در کودک بیش‌ف عالی که مدام اقدام به لجبازی با والدین خود می کند، می‌توان از سه راهکار نادیده گرفتن ، پاداش و محرومیت استفاده کرد.

اهداف و فواید کاردرمانی در کودک بیش فعال

  • بهبود هماهنگی ذهن و جسم
  • بهبود تمرکز و حواس
  • کاهش حواس پرتی
  • کاهش رفتار های تکانشی و بیش فعالی 
  • افزایش توانایی های کودک
  • بهبود پردازش حسی و یکپارچگی حسی
  • بهبود مهارت های اجتماعی 
  • و …

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی ذهنی – کاردرمانی کودکان – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی در غرب تهران – کاردرمانی اختلال کم توجهی _ بیش فعالی