لکنت زبان

اختلال یادگیری
اختلال یادگیری
اکتبر 12, 2018
ام اس و کاردرمانی ام اس
ام اس ، علائم و راههای درمان
اکتبر 24, 2018
لکنت

اختلال روانی گفتار و الگوی زمانی طبیعی آن که موجب ناتوانی در حرف زدن بطور طبیعی می شود لکنت نام دارد.

لکنت به جز در موارد خاص در دوران کودکی آغاز شده و نوعی اختلال خاص دوران کودکی است و اغلب در سنین ۲ تا ۴ سالگی علائم آن مشخص می شود.

لکنت یک اختلال گفتاری است که نه منشا روانشناسی دارد و نه منشا آناتومیکی و دلایل مختلفی می تواند در بروز آن نقش داشته باشند.

لکنت نوعی اختلال گفتاری شایع در کودکان است و به هیچ وجه کودک مبتلا نباید بدون درمان رها شود، چراکه امروزه روش های گفتاردرمانی می توانند تا حد زیادی به بهبود لکنت کودکان و بزرگسالان مبتلا کمک کنند.

متاسفانه بعد تشخیص لکنت در کودکان ، بسیاری از والدین درمان لکنت فرزندانشان به نزد متخصصین غیر مرتبط برده و در طول این مسیر فرصت بسیار ارزشمند درمان مناسب کودک خود با گفتاردرمانی را از دست می دهند.

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی حسن پور در غرب تهران ارائه دهنده خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و جسمی و گفتاردرمانی

علت بروز لکنت

علت اصلی این اختلال شایع تا کنون مشخص نشده اما متخصصان مجموعه ای از عوامل را در بروز آن موثر می دانند.

بسیاری از مبتلایان به لکنت دچار ناراحتی های عصبی و ناسازگاری‌ های اجتماعی هستند که این وضعیت در تشدید علائم آن ها نیز نقش دارد.

تشخیص و درمان لکنت

در صورتی که کودک تا دوسالگی از تک کلمات و جملات کوتاه استفاده نکرد و نسبت به سایر هم سالان خود تا حد زیادی از لحاظ گفتاری ضعیف تر بود حتما به پاتولوژیست گفتار و زبان (متخصص گفتاردرمانی) مراجعه کنید.

درمان لکنت و هر اختلال گفتاری تنها باید توسط آسیب شناس گفتار و زبان یا همان گفتاردرمانگر انجام پذیرد تا فرد مبتلا زودتر به شرایط عادی بازگردد.

گفتاردرمانگر با بررسی وضعیت مغزی ذهنی و عضلانی و بررسی وضعیت شنوایی کودک مبتلا به این اختلال درجه اختلال و میزان نیاز وی به جلسات درمانی با گفتاردرمانی را مشخص می کند.

در صورت تشخیص مبنی بر انجام مداخله و نرمال بودن مغز عضلات گفتار و سیستم شنوایی جلسات مشاوره گفتاری برای سرعت بخشیدن رشد گفتار صورت گرفته و از سن ۳ سالگی جلسات گفتاردرمانی شروع می شود.

در بیشتر موارد کودکان با تاخیر گفتاری به اختلال یادگیری در سن دبستان مبتلا میشوند و این امر می تواند تمام زندگی کودک تا پایان عمر تحت تاثیر قرار دهد.

با پیگیری به موقع با مراجعه به موقع به متخصص گفتاردرمانی از بروز مشکلات بیشتر در کودکان مبتلا به این عارضه شایع می توان پیشگیری کرد.

 

مرکز توانبخشی حسن پور در غرب تهران بهترین کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی در غرب تهران

تلفن های تماس : ۰۲۱۴۴۴۳۰۹۸۱  –  ۰۹۳۳۵۳۶۱۵۵۸