تاخیر گفتاری و نقش گفتاردرمانی در آن

کاردرمانی در اختلالات ارتوپدی
کاردرمانی در اختلالات ارتوپدی
آذر ۱, ۱۳۹۸
تاخیر گفتاری

تاخیر گفتاری

تاخیر گفتاری یکی از شایع ترین اختلالات گفتار و زبان در کودکان است که نیازمند مداخلات گفتاردرمانی است.

این اختلال با با تاخیر در شروع حرف زدن با معنی چه بصورت تک کلمه و چه بصورت جملات کوتاه مشخص می شود.

بر اساس آمارها اختلالات گفتاری از جمله تاخیر در حرف زدن در کودکان پسر شایع تر است ، بسیاری از کودکانی که دچار این اختلال هستند نیز دچار نوعی مشکل در مغز هستند که توانایی برقراری ارتباط بین مغز و ایجاد کلمات در آن ها دچار اختلال شده است.

برقراری ارتباط کلامی با کودک و حرف زدن والدین با وی ( قصه گویی ، لالایی و شعر خواندن برای کودک ) از بهترین راهکارها در جلوگیری از تاخیر گفتاری کودکان است که می تواند احتمال بروز مشکلات گفتاری را نیز به حداقل برساند ، به همین دلیل است که کودکانی که در خانواده های گفت و گو محور و صمیمی رشد می کنند بسیار کمتر از کودکانی در محیط خانوادگی که در آن والدین زمانی برای حرف زدن با کودکان خود صرف نمی کنند دچار تاخیر گفتاری و سایر مشکلات مرتبط با گفتار و زبان می شوند.

اختلالات گفتاری خفیف در بسیاری از کودکان وجود دارد که معمولا با رشد کودک و بتدریج برطرف می شوند ولی در صورت عدم بهبودی و یا تشدید مشکلات گفتاری کودک مراجعه به مرکز گفتاردرمانی و مشورت با یک گفتاردرمانگر ضروری است.

پاسخ به صدا ، قان و قون کردن ، تکرار کلمه ، گفتار نامفهوم ، کلمات ، ترکیب کلمات و جمله سازی مراحل رشد گفتاری در کودکان هستند که هرکدام باید در سن طبیعی خود انجام شوند.

تاخیر گفتاری

تاخیر گفتاری

کودکان در حدود یک سالگی باید بتوانند نشانه‌ هایی را از خود بروز بدهند که نشان دهنده استفاده از صداها برای ایجاد ارتباط با اطرافیان و اشیا است.

در صورتی که کودک در دو سالگی می تواند چند کلمه بامعنی بگوید و بتدریج نیز می تواند کلمات دیگری را بگوید مشکل خاصی وجود ندارد ، ولی در صورتی که کودک در این سنین نمی تواند یک کلمه را بطور صحیح ادا کند نیازمند مداخلات درمانی از جمله گفتاردرمانی است.

صحبت نکردن با کودک بخصوص در سنین زیر یک سالگی ، بازی نکردن با کودک ، شرکت ندادن کودک در گفتگوهای خانوادگی ، مشکلات عاطفی در خانواده ، محدود کردن دامنه فعالیت های کودک ، سرزنش کودک از طرف والدین و … از جمله عواملی هستند که سبب افزایش خطر بروز اختلالتت گفتاری از جمله دیر حرف زدن کودکان می شوند.

تشخیص این اختلال و مداخله به موقع گفتاردرمانی می تواند به کاهش عوارض شناختی ، اجتماعی و هیجانی ناشی از تاخیر گفتاری و تسریع روند درمانی آن کمک کند.

در صورتی که مشکوک به بروز مشکلی در گفتار کودک خود هستید می توانید با یک متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید.

دلایل تاخیر گفتاری

  • عقب ماندگی ذهنی ( سندرم داون )
  • فلج مغزی
  • لالی انتخابی
  • آفازی
  • تاخیر در تکامل سیستم عصبی
  • اختلالات روحی _ روانی
  • اختلالات بیانی زبان
  • اختلالات طیف اتیسم

روش های درمان

والدین با مشاهده هرگونه اختلال گفتاری در کودک خود باید به یک مرکز گفتاردرمانی مراجعه و از یک گفتاردرمانگر کمک بگیرند.

گفتار درمانی بهترین و اصلی ترین روش درمان و بهبود مشکلات گفتاری و زبانی کودکان و بزرگسالان است که با مراجعه به مرکز گفتاردرمانی حسن پور در غرب تهران ( گفتاردرمانی در جنت آباد ) می توانید از آن بهره مند شوید.

گفتاردرمانگر با ارزیابی دقیق گفتار کودک ، شدت اختلال ، توجه به مهارت‌های کلامی و زبانی کودک و سایر جنبه‌ های رشد کودک از موثرترین متدهای گفتاردرمانی برای رشد و بهبود وضعیت گفتار در کودک و درمان تاخیر گفتاری در وی بهره می برد.

لازم بذکر است که تاخیر در شروع فرایند درمان با گفتاردرمانی می تواند سبب کاهش احتمال موفقیت در درمان و افزایش مشکلات کودک شود ، به همین جهت توصیه می شود والدین از هرگونه تاخیر در شروع پروسه گفتاردرمانی اجتناب کنند.

والدین نیز می‌ توانند با حرف‌ زدن با کودک خود و اجتناب از سرزنش و یا انتقاد به کودک به رشد گفتاری او و فرایند درمان کمک کنند.

 

 

کلمات مرتبط :

تاخیر گفتاری – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی در غرب تهران – گفتاردرمانی خوب در تهران – بهترین مرکز گفتاردرمانی غرب تهران