کاردرمانی چیست؟

گفتار درمانی
گفتار درمانی | کلینیک گفتاردرمانی در غرب تهران
جولای 5, 2018
کاردرمانی

کاردرمانی Occupational therapy یکی از شاخه های علم پزشکی و توانبخشی است با هدف بازتوانی فرد برای داشتن زندگی بطور مستقل و بدون نیاز به اطرافیان انجام می گیرد.

کاردرمانی علم استفاده از فعالیت‌ های هدفمند در افراد مبتلا به بیماری ها یا مشکلات جسمی و ذهنی برای بهبود توانایی های موجود و پیشگیری از ناتوانی و افزایش استقلال در عملکرد شخصی است.

این روش درمانی به منظور پیشگیری از ناتوانی و حل مشکلاتی که در عملکرد طبیعی بیمار وجود دارد انجام می گیرد. ارتقای سطح سلامت جامعه، کاهش هزینه های ناشی از معلولیت و ناتوانی و کمک به کاهش مشکلات افراد دچار اختلالات جسمی و حرکتی مهم ترین هدف این رشته علوم توانبخشی است.

بطور کلی کاردرمانی با هدف جلوگیری از پیشرفت بیماری و بازیابی توانایی های از دست رفته و با زگشت به حداکثر توانایی ممکن با توجه به شرایط بیمار است.

این رشته علوم پزشکی و توانبخشی در دو حوزه کاردرمانی جسمی و کاردرمانی ذهنی برای کاهش مشکلات افراد نیازمند و افزایش استقلال فردی آن ها بکار می رود.

بیماری بخصوص بیماری های مادرزادی کودکان مانند فلج مغزی ، اوتیسم و … ، شرایط ناشی از سالمندی و حوادث ناگهانی می توانند سبب بروز مشکلات زیادی از جمله کاهش توانایی در انجام فعالیت های عادی و روزمره برای فرد شده و او را نیازمند دریافت خدمات کاردرمانی کند.

در واقع طیف وسیعی از بیماران می توانند از مزایای کاردرمانی بهره ببرند، از کودکانی که به علت بیمادری های مادرزادی دچار ناتوانی در انجام فعالیت های طبیعی هستند تا افرادی که بواسطه حوادث شغلی یا تصادفات رانندگی دچار معلولیت و ناتوانی شده اند.

متخصص این رشته به عنوان یک کاردرمانگر شناخته شده و با استفاده از عضلات و ذهن بیمار به طور همزمان سعی در بهبود توانایی های عملکردی وی دارد.  کاردرمانی با بکارگیری فعالیت های هدفمند که فرد به طور فعال در آن ها شرکت دارد سبب افزایش هماهنگی بین ذهن و جسم می شود.

کاربرد اختصاصی حرکات یا انقباض عضلات بدن برای افزایش حداکثر عملکرد اسکلتی – عضلانی از مهم ترین تمرینات درمانی در این حوزه تخصصی هستند.

برای مراجعه به کلینیک کاردرمانی در غرب تهران و دریافت خدمات کاردرمانی می توانید به مرکز کاردرمانی حسن پور مراجعه بفرمایید.

تلفن تماس جهت مشاروه و رزرو نوبت : ۰۲۱۴۴۴۳۰۹۸۱ – ۰۹۳۳۵۳۶۱۵۵۸

در حال حاظر این رشته علوم توانبخشی یکی از رشته های کاربردی و پرطرفدار در حوزه پزشکی است که سالانه افراد زیادی تمایل به تحصیل در این رشته را دارند.

در کشور ما این رشته تنها از طریق آزمون سراسری برای دانشگاه های دولتی در برخی مراکز استان دانشجو می پذیرد.

درآمد کاردمانی به عوامل مختلفی از جمله توانایی های کاردرمانگر و میزان فعالیت وی در این حوزه بستگی دارد و نمی توان رقم مشخصی برای آن ذکر کرد.

کاردرمانی جسمی کودکان

کاردرمانی کودکان یکی از حوزه های تخصصی این رشته است که بیشترین طیف افراد نیازمند به این خدمات را شامل می شود.

تمرین درمانی، حرکت درمانی، بازی درمانی و تمرینات حسی از جمله مهم ترین خدمات تخصصی هستند که در کلینیک کاردرمانی کودکان ارائه می شوند. فلج مغزی (CP)، ناهنجاری در سیستم اسکلتی مانند کوتاهی اندام، ضعف عضلانی، تاخیر حرکتی، اختلال هماهنگی رشد، تورتیکولی، فلج های زایمانی ، اسپاینابیفدا و … از جمله مشکلاتی هستند که کودکان را نیازمند دریافت خدمات کاردرمانی جسمی می کنند.

کمک به طی کردن مراحل رشد حرکتی در کوتاه ترین زمان ممکن (مانند نشستن، ایستادن، راه رفتن و …) ، بهبود تون عضلانی، جلوگیری از ایجاد دفورمیتی های مفصلی، کنترل و یادگیری حرکتی، بهبود واکنش ها تعادلی و انعکاسی، جلوگیری از شکل گیری الگوهای غلط حرکتی و بهبود مهارت های عملکردی و افزایش توانایی های فردی از مهم ترین اهداف و فواید کاردرمانی جسمی کودکان هستند.

بخش ذهنی کودکان

اختلالات نافذ رشد که اوتیسم شناخته شده ترین آن هاست، اختلالات یادگیری مانند اختلال در نوشتن و خواندن، بیش فعالی و نقص در توجه و تمرکز (ADHD)، عقب ماندگی ذهنی مانند سندرم داون، اختلالات رفتاری، اختلال در مهارت های دستی، اختلالات ارتباطی، گوشه گیری و ترس شدید از قرار گیری در جمع از مهم ترین مشکلاتی هستند که نیازمند کاردرمانی ذهنی هستند.

تسهیل یکپارچگی حسی و پردازش حواس ، بهبود مهارت در انجام حرکات ظریف، افزایش تمرکز و توجه، بهبود حافظه، افزایش درک محیطی، بهبود مهارت های لازم برای زندگی طبیعی، بهبود عملکرد عاطفی و بهبود مهارت های اجتماعی از جمله فواید کاردرمانی ذهنی کودکان هستند.