گروه درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاردرمانی اختلال یادگیری
آوریل 30, 2023
آیا کاردرمانی تاثیر دارد؟
آیا کاردرمانی تاثیر دارد؟
نوامبر 27, 2023

یکی از مداخلات توانبخشی برای همه کودکان در عصر جدید گروه درمانی است. کودکان برای رشد بهتر نیاز دارند که در کنار هم سن و سالان خودشان باشند چون امروزه با توجه به این‌که اکثر خانواده‌ها تک‌فرزندی هستند و از طرفی به خاطر عصر دیجیتال وزندگی ماشینی ارتباط خانواده‌ها باهم کم است درنتیجه بچه‌ها فرصت بازی و ارتباط با همسالان را مثل گذشته ندارند و بسیاری از مهارت‌های ارتباطی و درکی و حرکتی که نیازمند تعامل باهم سن و سالان است شکل نمی‌گیرد و یا اینکه کمتر رشد می‌کند. مخصوصاً در کودکان با نیازهای خاص مثل کودکان اتیسم، بیش‌فعال، کودکان خجالتی، کودکان با اعتمادبه‌نفس پایین، کودکان دارای اضطراب و یا کودکانی که دارای مشکل گفتاری هستند.

در بیشتر مواقع کودکان بدون هیچ‌گونه مشکل پاتولوژیکی به دلیل زندگی ماشینی امروزه و کمبودهای محیطی در مهارت‌های ارتباطی دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل جلسات گروه‌درمانی می‌تواند تا حد خیلی زیادی این مشکلات ارتباطی کودکان را برطرف کند.

گروه درمانی در کودکان

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی جلسات درمانی هستند که چند فرد (بزرگسال یا کودک) به‌منظور آموزش و یادگیری برخی مهارت‌ها با یکدیگر زیر نظر متخصص مربوطه دورهم جمع می‌شوند تا یادگیری به‌صورت گروهی باشد و افراد برخی از رفتارهای مناسب را از هم بیاموزند.

در جلسات گروه‌درمانی افراد دارای مشکلات مشابه در یک گروه قرار می‌گیرند و متخصص مربوطه با توجه به خصوصیات افراد فعالیت‌های مناسب افراد را برای انجام دادن انتخاب می‌کند؛ و درنهایت هدف از گروه درمانی ایجاد مهارت‌های ارتباطی بهتر، افزایش حس همکاری و اصلاح برخی رفتارهای نامناسب در غالب درمان گروهی است.

از فواید مهم گروه درمانی برای کودکان

  1. افزایش تحمل و تاب‌آوری کودکان
  2. بهبود توجه و تمرکز
  3. کاهش پرخاشگری و رفتارهای ضداجتماعی
  4. افزایش مشارکت کودکان در فعالیت‌های گروهی
  5. یادگیری و احترام به قوانین مثل رعایت نوبت
  6. پذیرش تفاوت‌ها و شباهت‌ها
  7. یادگیری مهارت‌های اجتماعی مثل همکاری، رقابت
  8. کاهش اضطراب
  9. افزایش اعتمادبه‌نفس
  10. افزایش حس همکاری و مشارکت در انجام کارها

گروه درمانی برای تقویت ارتباط

کلاس های گروه درمانی در مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی حسن‌پور

مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی حسن پور در غرب تهران کلاس های گروه درمانی را برای گروه وسیعی از کودکان با مشکلات ارتباطی، اتیسم، کودکان دارای اضطراب، کودکان دارای رفتارهای پرخاشگری، کودکان دارای مهارت‌های ضعیف در دوست‌یابی، کودکان خجالتی و کودکانی که به‌تازگی به مدرسه می‌روند و اضطراب جدایی از والدین را دارند برگزار می‌کند.

کلاس های گروه درمانی در مرکز توان‌بخشی غرب زیر نظر متخصصان کاردرمانی، گفتاردرمانی و بازی درمانی انجام می‌شود و کودکان با توجه به نیاز و مشکلاتی که دارند در گروه‌های مخصوص قرار می‌گیرند و جلسات گروه‌درمانی به‌صورت هفته‌ای دو یا سه جلسه برگزار می‌شود.

انواع جلسات گروه‌درمانی در مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی حسن پور به شرح زیر است:

بازی‌درمانی

بازی‌درمانی گروهی اغلب برای کودکان زیر ۳ یا ۴ سال که بنا به دلایل مختلف بازی کردن با هم سن و سالان را بلد نیست یا اینکه قواعد بازی گروهی را بلد نیست یا دچار پرخاشگری، رفتارهای خطرناک و اضطراب جدایی از والدین دارند مناسب است. بازی‌درمانی گروهی زیر نظر کاردرمان انجام می‌شود و بازی‌هایی مثل خمیربازی، ماشین بازی، بازی‌های نمادین و رنگ انگشتی با توجه به سن و مشکلات کودکان انجام می‌شود.

گروه‌درمانی برای کودکان اتیسم

در مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی حسن پور کودکان اتیسم با توجه به سطحی که هستند در جلسات گروهی مخصوص این کودکان قرار می‌گیرند و این جلسات توسط کاردرمان و گفتاردرمان اداره می شود. در جلسات گروه درمانی هدف تعامل بیشتر کودکان اتیسم با یکدیگر و محیط اطراف به‌منظور یادگیری بازی با اسباب‌بازی‌ها و بقیه بچه‌ها است. در جلسات گروه‌درمانی از تحریکات حسی و بینایی برای بهتر شدن روند درمان نیز استفاده می‌شود. هدف کلی گروه‌درمانی برای کودکان اتیسم افزایش تعامل و مشارکت کودکان در ارتباط با همسالان و محیط اطراف است.

گروه درمانی برای کودکان با مشکلات گفتاری

این نوع گروه‌درمانی برای کودکانی که دچار انواع مشکلات گفتاری هستند مناسب هست، کودکان با توجه به مشکلات گفتاری که دارند در گروه‌های متناسب با خودشان قرار می‌گیرند و متخصص گفتاردرمانی درمان‌های گروهی مناسب را اجرا می‌کند. هدف از این گروه بالا بردن اعتمادبه‌نفس کودکان، یادگیری ارتباط با بقیه کودکان و بیان خواسته‌ها و علایق خودشان است.

گروه درمانی

گروه‌درمانی برای کودکان بیش‌فعال

این گروه توسط متخصص کاردرمانی انجام می‌شود هدف از این گروه ابتدا تخلیه انرژی این کودکان و هدفمند کردن بازی‌ها به‌منظور آرام‌سازی و افزایش توجه و تمرکز این کودکان است. گروه درمانی برای کودکان بیش‌فعال باعث کاهش رفتارهای پرخاشگری و تکانشی این کودکان می‌شود.

گروه درمانی برای کودکان با اختلال یادگیری

این جلسات گروه‌درمانی زیر نظر متخصص کادرمانی انجام می‌شود و برای کوکانی که تازه مدرسه رفتن را شروع کردن یا اینکه در مدرسه با مشکلات یادگیری مواجه هستند مناسب هست. انواع دیگر گروه‌درمانی شامل گروه‌درمانی شناختی رفتاری، گروه‌درمانی برای کودکان با اختلالات رفتاری، کودکان با اختلالات اضطراب جدایی است.