تشنج در کودکان

رشد کودک
رشد روانی حرکتی کودک در سنین مختلف
آگوست 7, 2021
فلج زایمانی
فلج زایمانی یا فلج ارب
آگوست 22, 2021
تشنج در کودکان

تشنج كودكان یک مشکل نگران کننده می تواند باشد. در زیر در مورد تشنج و هرآنچه که باید بدانید توضیح داده ایم.

تشنج يا غش يك تغيير ناگهانی و محدود به زمان در فعاليت الكتريكي،حركتي و يا رفتار غير طبيعي در مغز ناشي مي شود.

هنگام تشنج سلول‌های مغز به طور غیرقابل کنترلی تا چهار برابر وضعیت طبیعی خود برانگیخته می‌شوند.

این تغییرات در نورون‌ها موقتاًرفتار، حرکات، تفکر و احساسات فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این اختلال غالباً مزمن بوده و نیازمند درمان طولانی مدت است.

تشنج يك بيماري عصبي شايع در گروه سني کودکان است و تقريبا در ١٠درصد بچه ها اتفاق مي افتد.

بيشتر تشنج ها در كودكان به وسيله بيماريهاي جسمي منشا گرفته از خارج مغز از قبيل تب بالا، عفونت، سنكوپ، ضربه به سر، كمبود اكسيژن، توكسين ها يا آريتمي هتي قلبي برانگيخته مي شوند.

كمتر از يك سوم تشنجات در كودكان به وسيله صرع ايجاد مي شود. حالتي كه در آن تشنجات به طور راجعه از درون مغز برانگيخته مي شوند.

وجود صرع وقتي مدنظر قرار مي گيرد كه تشنج بدون محرك در فواصل زماني بيشتر از ٢٤ ساعت به طور جداگانه رخ ميدهند.

بروز صرع در طول زندگي ٣ درصد است و بيش از نصف موارد در كودكي شروع مي شود، بعلت اينكه صرع بسياري از كودكان با رشد بهبود مي يابد بنابراين با افزايش سن بروز ساليانه صرع كاهش مي يابد.

به طور كلي دور نماي بيشتر كودكان دچار تشنجات علامتي يا موارد مرتبط با صرع خوب است.

تشنج ممكن است نشانگر يك بيماري سيستميك يا بيماري سيستم عصيي مركزي بالقوه بدخيم باشد لذا به بررسي و مديريت درماني كاملي نياز دارد.

براي كودكان دچار صرع عموما پيش آگهي خوب است. اما ١٠ تا ٢٠ درصد بيماران تشنج هاي پايدار مقاوم به دارو دارند.

 

تشنج

تشنج در کودکان به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

تشنج در کودکان به چند دلیل می‌تواند رخ دهد. متخصصان دلایل ابتلا به تشنج را در کودکان چند مورد می‌دانند:

۱) تب یا گرمای زیاد

۲) ابتلا به عفونت ویروسی یا ضایعات عصبی

۳) صرع

۴) عوامل دیگر

تشنج کودک می‌تواند دلیل بسیار ساده‌ای مثل تب داشته باشد و یا دلایل مهمی مثل بیماری آسفالیت (عفونت در بافت مغز).

پس ایجاد تشنج در کودکان را به عنوان یک نشانه جدی مورد بررسی قرار دهید و حتماً با پزشک مغز و اعصاب مشورت کنید.

 

تب کودک را جدی بگیرید

یکی از شایع‌ترین دلایل تشنج تب است. تشنج همراه با تب، یک گروه خاص از اختلالات تشنجی هستند که غالباً در میان کودکان شش ماه تا پنج سال رخ می‌دهد.

این نوع از تشنج‌ها همراه با یک بیماری تب‌دار (۳۸ درجه و بالاتر) بوده و دلیل وقوع آن‌ها عفونت دستگاه عصبی مرکزی یا هر نوع اختلال الکترولیتی نیست.

تشنج با تب شایع‌ترین نوع اختلالات تشنجی در کودکان است.

یافته‌ها نشان می‌دهد میزان شیوع این نوع از تشنج دو تا پنج درصد میان کودکان شش ماه تا پنج سال است، مغز کودک در فاصله سنی بین شش ماهگی تا پنج سالگی هنوز در برابر افزایش درجه حرارت مقاوم نشده و هرگونه تب و افزایش درجه‌ حرارتی می‌تواند مغز را وادار به واکنش کند.

این اتفاق بیشتر در بین کودکان یک تا پنج سال منجر به بروز تشنج می‌شود.

البته ممکن است کودکان زیر یک سال و بالای پنج سال هم در اثر تب به تشنج دچار شوند اما احتمال آن اندک است.

اگر به هر طریقی دمای مغز از میزان قابل تحمل برای مغز بیشتر شود احتمال بروز تشنج در کودکان زیاد می‌شود. بنابراین کودکان باید از ایستادن طولانی‌مدت در زیر آفتاب اجتناب کنند.

تشنج ناشی از تب به محض اینکه مرتفع شود هیچ اثر طولانی مدتی بر روی ذهن کودک نگذاشته و برای آینده کودک نیز عوارض جانبی نخواهد داشت.

 

از نبودن ویروس‌های عفونی در بدن کودکتان مطمئن شوید.

عامل دیگری که می‌تواند منجر به تشنج در کودکان شود ابتلا به عفونت‌های ویروسی و ضایعات مغزی است. در صورتی که کودکی دچار تشنج شود باید از لحاظ وجود عفونت در اندام‌های مختلف مورد آزمایش قرار گیرد.

عفونت می‌تواند گوش، ریه، گلو، پرده‌های مغزی یا دیگر بافت‌های عصبی را درگیر کند.

بنابراین بیماری مننژیت و آسفالیت که در آن‌ها پرده مغزی و بافت‌های مغزی دچار عفونت می‌شوند نیز می‌توانند باعث بروز تشنج شوند.

از بروز تشنج در کودکتان به سادگی نگذرید و تمام احتمالات جانبی را بررسی کنید.

 

تشنج

تشنج نوزادی و انواع آن

نوزادان در خطر خاصی برای ابتلا به تشنج هستند.چون بیماریهای متابولیک، توکسیک و عفونی در این زمان بیشتر از هر زمانی احتمال دارد تظاهر پیدا کند.

تشنجات نوزادی با تشنجات کودک بالغ فرق دارد و به شکل های زیر رخ می دهد.

 

تشنج فیبریل در کودکان

از شایعترین تشنج هایی که در نوزادان تشنج فیبریل و یا تشنج بعد از تب نام دارد، در این نوع تشنج که خوشبختانه درمان پذیر بوده و مشکل چندانی برای نوزاد به وجود نمی آورد، ممکن است در اثر تب مثلا تب در اثر تزریق واکسن اتفاق بیافتد، بین سه تا چهار درصد کودکان دچار این تشج می شوند که به طور معمول در تب بالای ۳۹ درجه سانتی گراد اتفاق می افتد.

 

تشنج فوکال ساده

در این نوع تشنج نوزاد ممکن است دچار تعریق، تب، استفراغ، اسپاسم عضلانی و یا سفت شدگی در یک گروه عضلات مانند انگشتان دست، بازوها و یا پاها شود، ممکن است شاهد از خواب پریدن نوزاد، مکیدن لب ها و یا باز شدن لبها از یکدیگر، گریه و فریاد نوزاد باشید، رنگ پریده وهمچنین حالت گیجی (آگاهی ندارد) از جمله این علائم است، اختلال لوب پس سری منجر به بروز این نوع تشنج است.

 

تشنج فوکال پیچیده

وقتی تشنج در قسمتی از مغز اتفاق می افتد که کنترل احساسات و حافظه را به عهده دارد که به آن لوب تمپورال و یا گیجگاهی گفته می شود کودک با علائم تشنج در این نوع مواجه می شود، او ممکن است حواس خود را از دست بدهد، در چنین شرایطی او با اینکه بیدار است رفتارهای غیرمعمول دارد، مثلا گریه، خنده، گزیدن لبو یا فریاد زدن؛ ممکن است کودکتان پس از تمام شدن تشنج خسته و یا خواب آلوده باشد، به این حالتها فاز پوستیکتال گفته می شود.

 

تشنج غائب درکودکان

در این نوع تشنج ناگهان کودک به حالت خیره باقی می ماند و دچار کاهش هوشیاری می شود، حالت هایی مانند چشمک زدن و یا جویدن نیز ممکن است اتفاق بیافتد و این حالتها معمولا بیشتر از سی ثانیه نیست و پس از آن کودک به خاطر نخواهد داشت که چه اتفاقی افتاده است و احتمال اینکه چند بار در روز اتفاق بیافتد هست، به طور معمول این نوع تشنج در نوزادان نیست و بین ۴ تا ۱۲ سال است که معمولا درگیر آن می شوند.

 

تشنج تونیک جنرال در کودکان

این نوع تشنج که به نام تشنج گرندمال نیز معروف است دقیقا همان تصوری است که عموم از تشنج دارند، لرزش، انقباض عضلات و تکانهای دست و پا.

این تشنج در ۵ مرحله اتفاق می افتد، مرحله اول انقباض عضلات دست و پا که به حالت جمع شده در می آیند، سپس مرحله کششی که در این حالت دست و پا به شکل کشیده و صاف در می آیند و همزمان لرزش اندامها اتفاق می افتد، پس از این بیمار دچار لرزش شده و اندام ها شروع به لرزیدن می کنند، دوره کلونی به معنی انقباض و آرام شدن اندامها مرحله بعدی این نوع تشنج است، (این تشنج در نوزادان نیز رخ می دهد) در انتها فرد وارد فاز پس از تشنج می شود و فرد ممکن است دچار احساساتی از قبیل سردرد، بدن درد و یا خستگی باشد.

 

تشنج اتونیک در کودکان

این نوع تشنج به تشنج افتادن نیز معروف است که در آن به طور ناگهانی قدرت عضله از دست می رود و اگر کودک در حال ایستاده باشد ناگهان نقش بر زمین شود و یا به طور ناگهانی عضلات گردن او پائین بیافتد و در زمان تشنج بدن لمس است.

 

تشنج میوکلینیک در نوزادان

این نوع تشنج در نوزادان به صورت پرش اندامها اتفاق می افتد و به شکل ناگهانی ماهیچه ها دچار پرش می شوند که ممکن است چند بار در روز اتفاق بیافتد.

 

علائم تشنج در نوزادان که ممکن است والدین متوجه آن نشوند

ممكن است بصورت تكانهاي عضلاني ريتميك خصوصاً در اندامها و صورت باشد.

ممكن است اندامها و تنه ها حالت سفتي يكپارچه به خود بگيرد و در اين حالت چشم نوزادنیز به يك سمت انحراف پيدا كند.

ممكن است بصورت پرشهاي كوتاه مدت در اندامها يا بدن باشد.

علائمي از قبيل آبريزش زياد از دهان، پلك زدنهاي مكرر، وقفه تنفسي، حركاتي در دهان مشابه جويدن، حالتي مشابه ركاب زدن دوچرخه و يا فشردن پدال ترمز، و يا تغيير رنگ ناگهاني در نوزاد نيز مي تواند دال بر تشنج باشد.

تشنج در نوزاد ممکن است فقط بصورت كبودي دور لب ها و دهان باشد.