تست هوش در کودکان

نوروفیدبک در غرب تهران
نوروفیدبک در غرب تهران
می 5, 2021
کاردرمانی ذهنی در کودکان دیرآموز
کاردرمانی ذهنی در کودکان دیرآموز
می 15, 2021
تست هوش در کودکان

تست هوش در کودکان

تست هوش در کودکان یکی از راهکارهای اصلی در بررسی سطح هوش کودکان در سنین پایین است که معمولا بهترین سن برای بررسی ضریب هوشی کودکان پس از ۷ سالگی است.

تعریف‌های علمی زیادی برای تست هوش کودکان و دانش‌آموزان وجود دارد. تست هوش، تخمین عملکرد فکری کودکان و دانش‌آموزان از طریق انجام کارهای مختلف است که برای ارزیابی استدلال آن‌ها طراحی شده است.

اغلب والدین علاقه مندند که از سطح هوشی فرزند خود آگاهی یافته و با راهکارهایی هوش کودکان خود را افزایش دهند.

اگرچه با بررسی رفتارهای کودک می تواند تا حدودی ضریب خوشی کودک را متوجه شد اما بررسی دقیق سطح هوش در کودکان تنها توسط تست هوش امکان پذیر است.

بر اساس آنچه در کتاب روانشناسی شناختی استرنبرگ آمده ضریب هوشی یا همان IQ کودکان تا قبل از چهار سالگی نمی تواند پیش بینی کننده بهره هوشی در دوران بزرگسالی باشد چرا که تغییرات ساختاری که در مغز اتفاق می افتد در این سنین قابل تغییر است، به همین دلیل تست هوش در کودکان زیر ۴ سال توصیه نمی شود.

به گفته محققان عواملی مانند حمایت اجتماعی مادر و رفتارهای تعاملی در سنین زیر ۷ سال نیز می توانند در تست هوش در کودکان موثر باشند.

در واقع امکان اندازه گیری ضریب هوشی کودکان قبل از ۷ سالگی وجود دارد ولی ضریب هوشی بدست آمدهنمی تواند معیار مناسب و دقیقی از بهره هوشی کودک باشد.

تست هوش در کودکان

تست هوش اولین بار در حدود ۱۰۰ سال پیش و برای تشخیص کودکان دیر آموز در مدرسه انجام گرفت.

یکی از دلایل بررسی سطح هوش این است که رفتار فرد در بزرگسالی و توانایی های وی انجام می گیرد.

امروزه از تست هوش برای بررسی و تشخیص کودکان دچار اختلالات یادگیری ، ضعف توجه و تمرکز و … استفاده می شود.

تشخیص اینکه کدام تست هوش برای کودک شما مناسب است بر عهده درمانگر است ، بعضی از تست ها ، فاکتورهای هوشی محدودتری را می سنجند و بعضی ها کامل تر هستند.

در حال حاضر یکی از بهترین آزمون های هوشی که وجود دارد آزمون هوش وکسلر است که قابل استناد ترین آزمون هوشی برای بررسی سطح هوشی در کودکان است.

این آزمون هوش علاوه بر تعیین ضریب هوشی کلی موارد دیگری مانند درک مطلب کلامی ، استدلال ادراکی ، حافظه فعال و سرعت پردازش را نیز مشخص می کند.

به گفته محققان هوش را می توان با تقویت توانایی های فرد در به خاطر سپاری ، یادآوری مجدد اطلاعات و بهبود منطق افزایش داد. که این امر از طریق خدمات توانبخشی شناختی که توسط متخصصان کاردرمانی ذهنی ارائه می شود قابل دستیابی است.

نکته مهم اینکه قبل از تست هوش باید یک مصاحبه بالینی کامل با خانواده کودک انجام شود و در زمان انجام تست هم کودک کاملا هوشیار و سرحال باشد و از داروهای خواب آور یا موارد مشابه استفاده نکرده باشد.

تست هوش برای کودکان و دانش‌آموزان ابتدایی و پیش دبستانی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا با استفاده از این تست میزان عملکرد کودکان بهتر ارزیابی می‌شود.

اهداف تست هوش در کودکان

  • مشخص نمودن ضریب هوشی یا همان IQ
  • تعیین توانایی ها و نقاط ضعف کودک
  • تشخیص اختلالات یادگیری
  • بررسی مشکلات تحصیلی کودک
  • بررسی اختلالات عملکرد سیستم عصبی
  • بررسی و تشخیص اختلالات شناختی
  • تایید یا رد معلولیت ذهنی در کودکان 
  • بدست آوردن اطلاعات مناسب در مورد نحوه برخورد کودکان و دانش‌آموزان دچار اختلالات یادگیری
  • آماده سازی استراتژی‌های آموزشی و برنامه‌های آموزش فردی برای کودکان توسط والدین و معلمان

 

 

 

کلمات مرتبط :

تست هوش – هزینه تست هوش – توانبخشی شناحتی در غرب تهران – کاردرمانی در غرب تهران – مرکز توانبخشی ذهنی در غرب تهران – بهترین تست هوش – آزمون هوش – هزینه تست هوش