Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hasanpou/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hasanpou/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hasanpou/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
گفتاردرمانی در پارکینسون - کاردرمانی در غرب تهران - گفتاردرمانی خوب در غرب تهران

گفتاردرمانی در پارکینسون

کاردرمانی در کودکان نارس
کاردرمانی در کودکان نارس
اسفند ۵, ۱۳۹۸
نوک پا راه رفتن در کودکان
نوک پا راه رفتن در کودکان
فروردین ۱۲, ۱۳۹۹
گفتاردرمانی در پارکینسون

گفتاردرمانی در پارکینسون

گفتاردرمانی در پارکینسون یکی از راهکارهای موثر در کاهش مشکلات مبتلایان به این اختلال عصبی است که در کلینیک گفتاردرمانی حسن پور در جنت آباد ارائه می شود.

پارکینسون نوعی اختلال عصبی است که به طور تدریجی و در اثر تخریب سلول‌ های مغزی مولد دوپامین‌ رخ می‌ دهد.

تخریب و نبود این سلول‌ های مغزی سبب ناتوانی فرد در کنترل ماهیچه های صاف شده که این امر موجب بروز لرزش غیرطبیعی در اندام ها می شود.

اختلالات صوت و گفتار و بلع در اغلب مبتلایان به پارکینسون دیده می شوند.
این افراد معمولا  بسیار آرام، شل و با صدایی نفس آلود و خشن و گاهی لرزش صوت صحبت می کنند، تون صدا کاهش و تولید صحیح حروف دچار اختلال می شود.
این اختلالات زمانی رخ می دهند که عضلات کنترل کننده گفتار و بلع غذا به خوبی عمل نکنند.

علائم پارکینسون

  • سفتی عضلات
  • لرزش اندام ها بخصوص دست ها ( یکی از شایع ترین علائم پارکینسون است که در اغلب مبتلایان دیده می شود. )
  • خمیدگی بدن
  • نامنظم شدن حرکات اندام ها
  • ناتوانی در راه رفتن بطور صحیح بطوری که پاها بر روی زمین کشیده می شوند.
  • اختلال در تکلم صحیح و تلفظ کلمات نیز از عوارض شایع این اختلال است.

گفتاردرمانی در پارکینسون

بیماری پارکینسون می‌تواند سبب بروز تاثیرات منفی بر روی تکلم و گفتار فرد شود ، به همین جهت گفتاردرمانی یکی از راهکارهای اصلی در کمک به مبتلایان به این اختلال شایع است که با مراجعه به مرکز گفتاردرمانی حسن پور در غرب تهران می توانید از آن بهره مند شوید.

اختلال در بلع غذا و مشکلات تغذیه ای نیز از دیگر عوارض پارکینسون است که با گفتاردرمانی می توان به بهبود آن ها کمک کرد.

زمانی که عملکرد عضلات مربوط به بلع غذا دچار ضعف می شود بلع غذا و حتی نوشیدن مایعات نیز برای فرد دشوار می شود ، گفتاردرمانی در بیماران پارکینسون با تقویت عضلات مربوط به بلع غذا در تخفیف این عوارض ایجاد شده برای بیمار نقش بسزایی دارد.

اختلال حس نیز که از عوارض پارکینسون است بر بلع صحیح غذا تاثیر منفی گذاشته که می تواند منجر به بروز مشکلاتی همچون سرفه و حتی خفگی در فرد شود.

اختلالات گفتاری ناشی از پارکینسون که در برخی موارد به دلیل مشکلات شناختی رخ می دهند با راهکارهای گفتاردرمانی تا حد زیادی قابل بهبود هستند.

استفاده از صدای بلند به دلیل اینکه تمرکز بر صدای بلند اغلب تاثیر مثبت بر روی وضوح گفتاری دارد یکی از راهکارهای گفتاردرمانی در پارکینسون است که این متخصصان به بیماران توصیه می کنند.

گفتار درمانگر در ابتدا تمامی نکات در ارتباط با صوت، مکانیسم های داخل دهانی ، نحوه تنفس ، حرکت اندام های گفتاری و میزان دامنه آن را ارزیابی کرده و پس از برنامه توانبخشی مخصوص هر بیمار را تنظیم می کند.
کلمات مرتبط :